Aktuality - Poliklinika Hůrka

Začíná sezóna alergií na pyl i na slunce: Jaké jsou příznaky a možnosti léčby?

Alergická onemocnění jsou hlavně ve vyspělých zemích závažným zdravotním problémem. Mezi nejčastější patří alergická rýma a zánět spojivek, které většinu lidí trápí hlavně na jaře. V létě pak přichází období slunečních alergií, u kterých je velmi důležitá hlavně prevence. Všechny typy alergií ale umíme i léčit. Stačí se poradit s některým z našich lékárníků.

Sezónní alergická rýma

Klinicky se alergické reakce projevují hlavě tvorbou hlenu, otokem, zarudnutím, kopřivkou nebo svěděním. Nejrozšířenější je pak sezónní alergická rýma, kterou způsobuje přecitlivělost a nepřiměřená odpověď našeho imunitního systému na tzv. alergeny. Typicky se jedná o pyly, roztoče, částečky prachu, plísní a srsti zvířat. Spojena bývá i s dalšími dráždivými příznaky, jako jsou kýchání, svědění v nose a současně i podráždění spojivek, pálení a zarudnutí očí.

Léčba alergické rýmy spočívá především v tlumení obtěžujících příznaků. Antihistaminika zůstávají lékem první volby, přičemž jejich správná indikace má vliv na snížení symptomů onemocnění. Vhodná je ale také jako prevence potíží v rizikovém období. V naší lékárně vám s výběrem rádi poradíme.

Prevence, testy a léčba

Alergickou rýmu dělíme na sezónní probíhající v pylové sezóně a celoroční, jež je reakcí na alergeny domácího nebo pracovního prostředí. Základem prevence by měla být eliminace alergenů, což může vést ke snížení příznaků. V závažnějších případech doporučujeme se objednat na ambulanci alergologie. Pouze ta provádí testy k určení konkrétního alergenu a stanoví „léčbu na míru“. Objednejte se k nám na Imunogen, kde vám tým předních specialistů zajistí nejlepší možnou péči.

Alergie na slunce

U lidí trpících sluneční alergií se změny pokožky vyskytují pouze v místech, která byla vystavena slunci. Vznikat mohou červené fleky i pupínky. Jakmile se alergie jednou objeví, je nejlepší prevencí vyhýbat se slunci úplně. V praktickém životě to ale většinou není možné, proto na slunce nechoďte alespoň mezi 11. a 15. hodinou a při pohybu venku vždy používejte ochranné prostředky. Doporučuje se prodyšný oděv, pokrývka hlavy nebo slunečník, sluneční brýle a kvalitní kosmetika s SPF.

Namažte se “padesátkou”

Vyvarujte se nekvalitním krémům a raději vyzkoušejte ty s vysokým SPF (50+), který chrání před UVA i UVB zářením. Nejlépe vybírejte přímo řady opalovacích prostředků, které jsou testovány u pacientů se sluneční alergií. Dále je třeba se mazat ve správných časových intervalech, nanášet odpovídající vrstvu přípravku a nepřekračovat délku pobytu na slunci. V naší Lékárně Poliklinika Hůrka vám s nákupem i aplikací rádi s poradíme.

Jak se zbavit obtíží?

K léčbě projevů alergie se používají antihistaminika. Léčba, podobně jako u dalších alergologických onemocnění, neřeší samotnou příčinu, pouze pacienty zbavuje obtíží.

Antihistaminika dokážou odstranit akutní příznaky, jako je svědění nebo zarudnutí pokožky. Nejdůležitějším mediátorem všech příznaků alergické reakce je právě histamin a užívání antihistaminik nebo homeopatického histaminu může vést ke zmírnění až celkovému vymizení potíží. Ideálně ho užívejte preventivně asi tři dny před začátkem dovolené a pak po až do jejího konce.

alergie na slunce

Jedním z projevů alergie může být i fototoxická reakce. Pozor bychom si měli dát, užíváme-li antibiotika, nesteroidní antiflogistika (ketoprofen, obsažený například ve Fastum gelu) nebo přírodní antidepresiva s třezalkou.

V případě svědění lze jako první pomoc podávat homeopatické léky v gelu (Dapis, který se dá aplikovat na velké plochy a může se s ním i na slunce) nebo ve formě granulí (Muriaticum acidum 9CH 5 granulí hodinu před tím, než se vystavujeme slunečnímu záření a dále Hypericum perforatum 15 CH 2x denně).

Při vypuknutí sluneční alergie je třeba držet se co nejvíce ve stínu. V případě komplikací, jako jsou slabost, nevolnost či silné bolesti hlavy, urychleně vyhledejte lékaře.

Alergii na slunce nelze zcela vyléčit, i když postupem času může sama vymizet. Záleží, jestli dodržujeme pravidla prevence a vzniklé onemocnění léčíme.

 

Podobné články

15. 5. 2024

Zdravotní pomůcky, které pomohou prožít pohodlnou dovolenou

15. 5. 2024

Víte, v jaké kondici jsou vaše plíce? Zastavte se na měření plicního věku!

13. 5. 2024

V Lékárně Poliklinika Hůrka můžete nově využít i homeopatickou léčbu

Z ostatních klinik

15. 5. 2024

Štítná žláza. Jak funguje a jak ovlivňuje naše zdraví?

14. 5. 2024

Novinka na Oční klinice JL pro omlazení a redukci vrásek

5. 4. 2024

Rozhovor s MUDr. Josefem Doležalem: Chirurgie v Lípě se neustále rozvíjí

Nahoru