5 tipů, jak vybavit lékárničku na dovolenou

Na letní dovolenou se těšíme celý rok a tajně doufáme, že v tomto období se nám všechny nemoci i úrazy vyhnou. Zákon schválnosti ale funguje, a tak je lepší se připravit na nejhorší. S vybavenou lékárničkou máte teoreticky větší šanci, že se nic nestane, a pokud přece jen k problému dojde, hravě si poradíte. Jaké léky si tedy přibalit? A na co dalšího myslet před cestou?

1. Začněte s předstihem

Včasná příprava a prevence se rozhodně vyplatí. A to nejen před návštěvou exotických destinací, do kterých možná budete potřebovat i očkování nebo speciální léky. I před cestou do Chorvatska je dobré užívat betakaroten pro zdravější opálení nebo probiotika, která zajistí vyšší odolnost střev. A pro posílení imunity zase doporučujeme vitamín C.

TIP: Pokud půjdete do lékárny dostatečně dopředu, máte větší šanci, že seženete vše potřebné a navíc můžete využít slevové akce.

2. Vytvořte si základ a kontrolujte datum spotřeby

Alfou a omegou cestovní lékárničky jsou samozřejmě pravidelně užívané léky. Kromě toho myslete na přípravky proti bolesti a horečce, léky na nevolnost a průjem nebo na první pomoc při alergii. A hodit se budou i základní zdravotnické potřeby. Jen nezapomeňte u všech přípravků pravidelně sledovat datum spotřeby a případně je obměňovat. Kompletní přehled najdete zde:

• běžně užívané léky
  • léky na nevolnost (např. Kinedryl)
  • přípravky tlumící horečku (Paralen, Ibalgin apod.)
  • přípravky na respirační obtíže
  • léky proti průjmu (například černé uhlí, Imodium, Endiaron nebo Enditril)
  • čípky proti zácpě a přípravky na zdravé zažívání (Biopron, Probiolact apod.)
  • léky na alergii (Zodac, Zyrtec apod.)
  • oční kapky (např. Ophthalmo-Septonex nebo Ocuflash) a případně i umělé slzy
  • masti nebo gely na svaly a klouby (Voltaren, Heparoid apod.)
  • ochranu proti slunci
  • přípravky po opalování (Panthenol apod.)
  • digitální teploměr
  • repelent a přípravky na ošetření hmyzího bodnutí (např. Fenistil nebo Betadine)
  • nůžky a pinzeta
  • vybavení pro ošetření ran – náplasti různých typů a velikostí, dezinfekce, sterilní obvaz, gáza, pružné obinadlo

3. Chraňte se před sluncem

Krátce se ještě zastavme u přípravků na opalování, které mnoho lidí stále podceňuje. Přitom bez SPF ochrany byste neměli vůbec vycházet ven, natož se slunit u moře nebo chodit po horách, kde je UV záření mnohem intenzivnější. Naše Lékárna Poliklinika Hůrka nabízí opravdu široký sortiment těchto produktů a nechybí ani řady určené pro citlivé jedince, alergiky nebo atopiky. Stejně tak máme velký výběr dermokosmetiky pro zklidnění podrážděné pokožky.

4. Myslete na to, s kým cestujete

Obsah lékárničky přizpůsobte na míru tomu, s kým cestujete. U větších dětí si pravděpodobně vystačíte s léky pro dospělé. Pro miminka ale doporučujeme také krémy na opruzeniny, krémy a kapky proti nadýmání, speciální sirupy proti horečce (např. Paralen nebo Nurofen), vlhčené ubrousky a další vybavení. V ideálním případě se poraďte přímo s pediatrem. A jinak pravidla platí i pro těhotné a kojící ženy, které některé léky nemohou užívat. Vždy je tedy nutné číst příbalové informace a případně hledat alternativy.

5. Vybírejte podle cílové destinace

Pokud jedete do centra turistické oblasti nebo do luxusního resortu, bude vám stačit úplný základ. Na dobrodružnou výpravu mimo civilizaci si ale raději udělejte větší zásoby. Může se totiž stát, že za celou dobu nenarazíte na lékárnu nebo neseženete lék, který potřebujete.

Najdete nás na adrese: Poliklinika Hůrka, Sluneční náměstí 2588/15, Praha 13

Lékárna