Aktuality - Poliklinika Hůrka

Tipy pro ochranu před komáry a první pomoc při štípnutí

Ať už trávíte léto pod stanem, na chalupě nebo u moře, připravte se na nevídané hmyzí společníky. Patří mezi ně především komáři, kteří útočí hlavně večer a v noci a zdržují se v blízkosti vody. V našich podmínkách většinou nejsou nebezpeční, přesto byste neměli ochranu podcenit. Jak se jim bránit a co použít na štípance?

Repelenty z lékárny i z přírodních surovin

Možnosti ochrany jsou dnes opravdu široké. Pokud vyrážíte do přírody nebo k vodě, určitě si s sebou nezapomeňte vzít kvalitní repelent. K dostání je v drogeriích i lékárnách a Lékárna Poliklinika Hůrka má přes léto i zajímavé slevy. Některé varianty mají až 12 hodinový ochranný účinek, u jiných bude nutné použití opakovat častěji. Na túry nebo pod stan se zase hodí speciální outdoorové repelenty, které nepoškodí funkční vlákna.

ochrana proti komárům

Z přírodních prostředků komáři nesnáší tea tree olej a různé rostlinné esence, zejména citronovou, mátovou či levandulovou. Jen nezapomeňte, že jsou hodně koncentrované a na pokožku je aplikujte velmi opatrně. Na stany a spací pytle by se měly aplikovat v kombinaci s vodou, ideálně pomocí rozprašovače.

Vždy se ale chraňte už při odchodu z domu a nenechávejte nic náhodě. Jakmile ucítíte první štípnutí, mohlo by být pozdě. Obzvlášť opatrní pak buďte při výběru přípravků pro malé děti a také alergiky. Doporučujeme nechat si poradit přímo v u nás v lékárně a pečlivě číst jak popisky na e-shopech, tak příbalové letáky.

Ultrazvukové odpuzovače a další účinné zbraně

V oblastech se zvýšeným výskytem komárů byste měli zvážit také ultrazvukové odpuzovače hmyzu. Fungují velmi dobře a mnohdy jsou na baterii, takže nepotřebují připojení do sítě. Počítejte ale s řádově vyšší cenou než u repelentů. 

V chatkách, hotelových pokojích nebo doma pak poslouží i sítě proti hmyzu, které snadno připevníte do oken a můžete je tam nechat klidně celé léto. Dále se osvědčily klasické elektrické odpuzovače a vonné svíčky, které jsou ideální volbou na balkony a terasy, protože vytváří příjemnou atmosféru a přitom odradí komáry i další hmyz. V exotice se k nim přidávají ještě moskytiéry pro maximální ochranu. Tamní komáři totiž způsobují i velmi nebezpečná onemocnění včetně malárie a žluté zimnice.

Lokální antihistaminika a domácí prostředky

Když už komár bodne, nejspíš se objeví jen malý červený flíček, který lehce svědí, a během pár dnů zcela zmizí. Může se ale dostavit silnější alergická reakce, kdy je dané místo zarudlé, oteklé a svědí, či dokonce bolí. Pak doporučujeme lokální histaminika s chladivým účinkem, jako je Fenistil gel nebo chladivý gel Sněhurka. A pokud nic z toho doma nemáte, mohou pomoci také ledové obklady nebo mátový olej. Lékařské ošetření je nutné jen ve výjimečných případech, kdy se přidá silná alergická reakce spojená s otokem hrdla, vyrážkou po celém těle a případně i zduřením mízních uzlin.

 

Podobné články

15. 5. 2024

Zdravotní pomůcky, které pomohou prožít pohodlnou dovolenou

15. 5. 2024

Víte, v jaké kondici jsou vaše plíce? Zastavte se na měření plicního věku!

13. 5. 2024

V Lékárně Poliklinika Hůrka můžete nově využít i homeopatickou léčbu

Z ostatních klinik

28. 8. 2024

Kdy je správný čas na dítě?

22. 5. 2024

Jak se dostat po porodu zpět do kondice? Máme pro vás několik tipů

21. 5. 2024

Infuzní terapie vitamínem C: Skvělý způsob, jak posílit imunitu

Nahoru